Hiszem, ha látom. De mit látok?
Sportoláshoz az éleslátáson kívül sokkal jobb szem kell
Mi van az éleslátáson túl?
A látórendszernek negyven tulajdonsága van, ebből csak egy a látásélesség. Miért fontos a többi? Mik ezek? Például a szemmozgás, a kétszemes együttlátás, a sztereo észlelés, a konvergencia. Ezek mind fontosak olvasásnál, tanulásnál, képernyő használat esetén, de fontos lehet sportoláskor a gyors észleléshez, térlátáshoz, terhelhetőséghez. Hiába jó valakinek a látás élessége, ha a többi részképességben elmarad, az teljesítményromláshoz vezet tanulásban, sportban.
Mit mérünk?
Szemmozgások mérése: Megvan-e minden irányban a teljes mozgástartomány?
Konvergencia képesség: Két szemmel közelre nézés képessége (bandzsítás)
Két szemes együttlátás: Brock string teszt, amely méri hogy hány szemmel és hová néz. Tud-e mindkét szemmel ugyanarra a pontra nézni? Használja-e mindkét szemét?
Sztereo észlelés: Van-e mérhető 3-dimenziós látás?
Mit tegyek ha valamelyik mérés eltér?
A szemünk a domináns érzékszervünk tanulás, munka, sport közben, ezért ha valamelyik részterületen rosszul működik, az panaszt okozhat, amelyet azonban gyakran nem is kapcsolunk össze a látás zavarával. Ennek felismerése segítheti a valódi okok megszüntetését, hiszen a látórendszer részképességeinek zavarai jórészt javíthatók. Szakember által vezetett terápia, esetleg speciális szemüveg segíthet a látászavar legyőzésében, és így javul a tanulási képesség, a koncentráció, megszűnhet a fejfájás, a figyelemzavar és végeredményben fokozódhat a sportteljesítmény.