Addig élünk, amíg mozgunk
Az egészséges mozgáshoz egészséges ízületek kellenek
Ízületi mozgástartományok
Az Y-balance teszt segítségével felmérjük mind az alsó- mind a felső végtag hasznos mozgástartományát 3 dimenzióban. Felderítjük, hogy minden irányban megvan-e a csípőnek, vállnak a teljes kinyúlása, ezzel olyan rejtett problémákat tárunk fel, amelyet gyakran nem is vesz észre az alanyunk, de sportolás közben kifejezett nehézséget okoz. Gyakori a csípő berotációjának észrevétlen elmaradása, amely a térd túlterheléséhez vezet. Sokszor a váll fájdalmas becsípődése olyan kitérő mozgásmintázathoz vezet, amely fokozatosan halad a befagyott váll felé - ezeket ha felmérjük, célzott mozgásterápiával, gyógytornával, manuális kezeléssel időben meg lehet oldani, mielőtt komolyabb ízületi kopáshoz vezetne.
Izomerő - egyensúly
Nem elég erősnek lenni, kiegyensúlyozottság is kell ahhoz, hogy egészségesen sportolhassunk. A kéz szorítóereje jól korrelál a teljes testi erővel, visszajelzést adunk hogy a nem- és az életkor szerint hol tartunk a kortársainkhoz képest. Ennél azonban több kell: legfontosabb ízületeinket egyenletesen kell terhelni, ehhez a hajlító és feszítő izmok egyensúlyára van szükség. Ennek hiányában például a térd észrevétlenül túlterhelődik, amit már túl későn, egy porc- ága iszalagszakadás során ismerünk fel. Az izom-ínbalansz méréseink viszont már idejekorán jeleznek, és ha eltérést látunk, célzott edzés tanácsadással kiválóan lehet az egyensúlyt visszaállítani.
Térdízületi instabilitás
A térd tartja a teljes testünk súlyát, mindezt 160 fokos hajlítás és 0 fok rotáció mellett - nem könnyű mechanikai feladat, és bizony sokszor nem is sikerül tökéletesen kivitelezni. Leggyakrabban a terhelés-hajlítás során a laza térd befelé dől, ezt hívjuk dinamikus valgusnak. Akinél ez a helyzet, 5x nagyobb a veszélye a keresztszag szakadásnak, gyakran fáj a térde sportolás közben, ezért érdemes előre felmérni és ha kell, kompenzálni. Saját fejlesztésű, tudományosan igazolt mérési módszerünk a világon egyedülálló, gyors és pontos visszajelzést ad. Ezen felül mérjük még az előre-hátra ható erők egyensúlyát is, ez a Q/H arány, amely elsősorban a keresztszalag túlterhelés veszélyét jelenti.
Egy talapalattnyi súly
A teljes gravitációs terhelést végeredményben a talpunkon át visszük át a talajra, ezért a láb dinamikája kiemelten fontos az egészséges, fájdalmatlan sportoláshoz. A talp nyomás-eloszlását többezer szenzorral, állás és járás közben is vizsgáljuk. Gyógytornász szakértőnk kielemzi, és ha szükséges, mozgásszervi megoldást ajánl.