Kicsi vagyok, székre állok
Mekkora leszek ha nagy leszek?
A növekedési maximum
Minden szülőt érdekel, hogy gyermeke épp hol tart a fejlődésben: kortársainál gyorsabban, vagy lassabban nő meg. A méréssel megállapítjuk, hogy az életkornak megfelelő átlaghoz képest hány évvel jár előbb vagy később a gyermek a növésben, illetve hogy milyen messze van időben a növekedési maximumtól, azaz attól a hónaptól amelyben élete során a legtöbbet fog nőni.
Mit jelentenek a görbék a a görbék a grafikonon?
A vízszintes tengelyen az életéveket ábrázoltuk, a születéstől (0 év) a felnőttkorig (20 év), amikorra befejeződik a testmagasság növekedése. A függőleges tengelyen pedig milliméterben ábrázoltuk az adott hónapra jutó növekedést - a fiúkét kékkel, a lányokét pirossal, és az ábrán csak a középérték szerepel. Ez azt jelenti, hogy jellemzően ilyen sebességgel növekednek a gyermekek, de van aki gyorsabban, van aki lassabban ennél - ez természetes, hiszen nem vagyunk egyformák. Jól látható, hogy csecsemőkorban nagyon gyorsan gyarapodunk, mindkét görbe nagyon magasról indul, amely aztán egy egyenletes, havi 5mm körüli értékre áll be a gyermekkor nagyobb részében. Ez majd a kamaszkorban gyorsul meg újra, ezt mutatja a két “púp” az ábra jobb oldalán: a lányok 11,5 éves korban, a fiúk 13,5 éves korban nőnek a leggyorsabban: ezt hívjuk növekedési maximumnak. Természetesen ezen életkor után is tovább nő a testmagasság, de egyre csekélyebb mértékben, amíg 18-20 éves korban el nem érjük a felnőttkori méretet.
Mit jelent, ha a gyermek életkorához képest lassabban növekszik?
Mindössze annyit, hogy az ő esetében a növekedési maximum csúcsa épp egy évvel későbbi életkorra esik, a görbe egy évvel jobbra van tolva, azaz fiú esetén 13,5 helyett 14,5 évesen fog leggyorsabban nőni. Ez azt is jelenti, hogy ugyan most kissé alacsonyabb a kortársainál, mivel később nő meg, tovább is tart a növekedése és be fogja érni, akár túl is nőheti a korábban érő társait.